Kışın soğuk havasının kendisini hissettirdiği bu günlerde, kış akşamlarının vazgeçilmez ziyafeti ‘Arabaşı’ evlerde ve bazı esnaflar ta...

Arabaşı hamuru nasıl yapılır?


 Kışın soğuk havasının kendisini hissettirdiği bu günlerde, kış akşamlarının vazgeçilmez ziyafeti ‘Arabaşı’ evlerde ve bazı esnaflar tarafından yaşatılıyor. Önceleri tavşan etiyle yapılan arabaşı artık tavuk etiyle yapılıyor


İç Anadolu'da Konya, Karaman, Sivas, Kayseri gibi şehirlerde kış aylarının bir geleneği olan “arabaşı” çorbası, havaların soğuması ve karın düşmesiyle birlikte dostları, komşuları ve akrabaları bir araya getiriyor. Konya'da da kış aylarının kendisini hissettirdiği bu günlerde arabaşı buluşmaları devam ediyor. Eski dostlar, akrabalar ve komşular arabaşı akşamlarında bir araya gelerek, sohbet etme imkanı buluyor. Türk mutfağının unutulmaz lezzetlerinden birsi olan “arabaşı çorbası”nın özelliği ekmek ile birlikte değil, beraberinde hamur yutularak yenmesidir.

Arabaşının yapılması için karın yağması beklenir. Kar yağdı zaman, bey hanımına, “Hanım bi arabaşı yap da kayınları çağıralım” demeye başlar. Önemli olan havaların soğuk olmasıdır. Hamurun donması için soğuk olması gerekir. Kar bir bahanedir, Karın yağmasını bekleyemeyip yaz sıcağında buzlukta arabaşı hamuru yapan bile olmuştur. 

Arabaşı çorbası un ve tavuktan oluşuyor. Daha önceleri tavşan etiyle yapılan arabaşı çorbası şimdilerde tavşan eti bulunamadığı için tavuk etiyle yapılıyor. Tereyağında kavrulan una, biber veya domates salçası eklenip, daha önce haşlanıp küçük küçük didilmiş tavuk eti karıştırılır. Üzerine su ve haşlanan tavuğun suyu ilave edildikten sonra pişirilerek çorba hazır olur. Arabaşı çorbası şimdilerde çorbacılarda ve lokantalarda tek başına ikram edilmektedir. Arabaşı çorbasının “arabaşı” olması için hamuruyla birlikte yenmesi gerekir. Arabaşı hamuru un ve sudan oluşur. Hamurun istenilen kıvamına göre 1 ölçü una 5 ölçü su veya 1 ölçü una 4 ölçü su oranında hazırlanabilir. Karışımın miktarına göre 30-45 dakika karıştırılarak kaynatılır.Kıvamına geldikten sonra bir miktar tuz ilave edilerek ıslatılmış tepsiye, 1.5-2 cm. kalınlığında dökülür. Hamur soğuk bir ortamda dinlenmeye bırakılarak istenilen kıvama gelmesi beklenir. Gece yarısına yaklaşırken serilen yer sofrasına oturulur. Çorba tasının sığabileceği kadar bir yer kesilerek çorba ortaya konulur. Hamurun ilk testi burada olur. Kesilen hamur tepsiden kopmadan kolayca ayrıldıysa hamurun kıvamı tutmuştur. Ayrıca hamur iyi ise, tepsiye temas eden kısmı parlak ve pürüzsüzdür. Hamur ve çorba beraber alındığı için kaşıkların büyük olması önemlidir. 10-12 kişilik bir sofrada 4-5 tepsi hamur tüketilebilir. Çorbayı hızlı bir şekilde servis etmek gerekir. Çorbanın devamlı sıcak olması amacıyla küçük tas kullanıldığı için çorba bitmeden, geciktirilmeden takviye edilir.

Arabaşının bir güzel özelliği de hafif olup vücuda rahatsızlık vermemesidir. Vücudun rahatça sindirebileceği maddelerden oluştuğu için vücutta bir ağırlık oluşturmaz.

ARABAŞIDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR 
-Akşam yemeğini fazla yemeyin, hatta yemeseniz de olur.
-Acele etmeyin. Ev sahibi arabaşının geç yenildiğini bilir. sofra gece yarısında serilebilir.
-Ekmek istemeyin-Çorbanın acı-limon oranı bir türlü tutturulamaz. Bu çorba bitene kadar devam eder. Kendinizi yormayın.-Hamuru çorbaya düşürmeyin. Bir sonraki arabaşı evinizde olabilir.-Kendinize güvenmiyorsanız çok büyük hamur almayın, nefesiniz kesilebilir.

0 yorum :